Żywienie mopsa

O rasie » Żywienie mopsa

Żywienie mopsów to obszerny i bardzo istotny temat. Aby nasz szczeniak wyrósł na zdrowego pięknego mopsika musi być prawidłowo odżywiany. Jest kilka metod karmienia psów takich jak : BARF (karmienie surowym mięsem), gotowanie posiłków czy też poprostu sucha karma. W tym artykule postaram sie przybliżyć sposób karmienia jaki sprawdza się najlepiej dla tej rasy i stosowany jest w naszej hodowli . Szczenię mopsa rośnie stosunkowo szybko, bo już w wieku ok. 10 miesięcy jego postura jest zbliżona do psa dorosłego. Aktywny, szczeniaczek mopsa potrzebuje dużo, dobrego i wartościowego jedzenia. Jednak pamiętajmy, że rasa ta należy do obżartuszków oraz ma tendencje do tycia, dlatego trzeba zapewniać psu odpowiednią dawkę ruchu oraz kontrolować masę ciała. Mopsy są rasą predysponowaną do dysplazji stawów biodrowych, więc prawidłowa waga jest bardzo istotna. Patrzmy na wygląd swojego psa i karmmy rozsądnie!

Wszystko o diecie BARF

Mięso, mięso z kością, podroby, kości to najbardziej pierwotne i najwłaściwsze pożywienie psowatych.

BARF - biologicznie odpowiednia surowa dieta (Biologically Appropriate Raw Food)

W diecie BARF podaje się jedynie nieprzetworzone, surowe produkty. Największy odsetek całego żywienia powinno stanowić mięso i kości. Jest to około 70% - 80% całego jadłospisu. W przypadku szczeniąt warto kości początkowo mielić lub miażdżyć (np tłuczkiem do mięsa). Ważne jest również, aby kości podawać zwierzętom jedynie pod kontrolą właściciela, a także upewniając się, że pies nie połknie zbyt dużego fragmentu. Warzywa powinny stanowić około 10% - 15% wszystkich składników. Ważne, aby warzywa były zmiksowane lub drobno starte, tylko taka forma jest właściwie przyswajana przez psa.  Około 15% - 20 % wszystkich produktów powinny stanowić podroby, tutaj nie poleca się podawania podrobów wieprzowych, które mogą wywołać chorobę Aujeszky'ego. Podobny procent powinny stanowić dodatki surowe, na przykład : jajka, algi, oleje.

Co wolno w diecie BARF:
- kurczak
- kaczka
- indyk
- gęś
- wołowina oraz wołowina z chrzęścią
- żwacze wołowe
- baranina z kością
- cielęcina z kością
- królik, zając
- sarnina
- jeleń
- przepiórka, bażant
- ryby wolne od tiaminazy (łosoś, pstrąg, tuńczyk, flondra, węgorz, halibut, dorsz, szczupak, okoń łupacz, morszczuk, sola )
- jaja
- nabiał
- warzywa korzenne
- owoce
- olej rybny
- inne suplementy

Gdzie kupować?
Mięso dla naszego pupila powinno być różnorodne. Wcześniejsze mrożenie jest jak najbardziej pożądane. Naszemu psu potrzebny jest zaróno tłuszcz, czyste mięso, jak i mięso z kością. Warto poszukać na FB grup barfowych na terenie zamieszkania. Wówczas można kupić ciekawe produkty w rozsądnej cenie. Polecam też odwiedzenie małych sklepików drobiarskich lub sklepów mięsnych firmowych (przy ubojniach, hurtowniach). Hodowcy często również mają swoich stałych dostawców i warto ich zapytać. Jaja najlepiej kupować "od gospdarza", podobnie jak warzywa i owoce. Nasze, polskie warzywa i owoce są całkowicie wystarczające i nie musimy sięgać po te bardziej egzotyczne.


Czego się wystrzegać? 
- mięsa i kości z niepewnego źródła. Mogą być one szkodliwe, na przykład stare albo faszerowane antybiotykami.
- w przypadku psów osłabionych, starszych czy szczeniąt szczególnie istotne jest również przemrożenie mięsa przed podawaniem, aby zabić ewentualne zarazki, na które psy te są narażone ze względu na wiek czy stan zdrowia.
- produktów gotowych, mielone i mrożone czesto są słabej jakości o niewiadomym składzie.
- podrobów wieprzowych
- za dużej ilości czystego mięsa (pamiętajmy o chrzęściach, kościach, tłuszczu)
gotowanych kości ! kości psu wolno podawać, a nawet trzeba ale tylko w formie surowej.
- cebuli
- warzyw strączkowych
- kalafior
- kapusta
- rzodkiew
- chrzan
- ryb zawierających tiaminazę

Jakie suplementy w diecie BARF ?
Jeśli będziemy dostarczać naszemu psu kości, chrzęści, jaja, nabiał, surowe warzywa i owoce to w zasadzie nasz pies otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy jakie są mu potrzebne. Jednak aby dietę wzbogacić i być pewnym, że nic nie pominęliśmy warto dodawać :
- oleje (naprzemiennie : z łososia, lniany, z pestek z winogron)
- drożdże piwne
- algi
- kryl
- biotynę (w okresie wymiany włosa)
- suplementy na stawy zawierające kolage, siarczan hondroityny ( w okresie wzrostu lub jeśli nasz pies ma problem ze stawami)
- czystek
- dzika róża

Zalety diedy BARF :
- piękna sieść i zrowa skóra
- zdrowe jedzenie, przystosowane do przewodu pokarmowego psa, bez konserwantów i chemi
- bardzo mała ilość odchodów
- zdrowe i czyste zęby
- przyjemność z jedzenia naszego czworonoga :)

Dawkowanie :
- szczenięta do 4 miesiąca 2% wagi dorosłego psa ( ok 160gr dziennie )
- młodzież od 4 miesiąca do 15 miesiąca 3-4% wagi dorosłego psa (200-300 gr)
- psy dorosłe 2 % swojej wagi (suczki 140-180gr, psy 160-200gr)
- psy aktyvne 3% swojej wagi
- psy z nadwagą 1-2 % wagi (prawidłowej wagi psa , a nie aktualnej)
- psy starsze, po kastracji 1-2 % swojej wagi
Podane dawki są orientacyjne. W przypadku psow młodych nie mamy pewności jaką wagę osiągnie nasz pies, więc najlepiej zapytać hodowcę o wagę rodziców. Znaczenie ma również aktywność naszego przyjaciela. Najlepszą podpowiedź da nam wygląd naszego psa, więc obserwujmy swoich podopiecznych.

Wszystko o suchych karmach

Obecnie na rynku jest bardzo dużo karm suchych i mamy ogromny wybór w tej dziedzinie. Ale jak wybrać tą właściwą ? Przede wszystkim trzeba dokładnie przeanalizować skład. Sprawdzić jaka jest zawartość mięsa - im większa tym lepsza. Wybieramy takie karmy, w których mięso używane do produkcji jest suszone mięso ewentualnie świeże (choć jego objętość znacznie zmaleje po obróbce termicznej). Omijamy karmy z mączką kostno - mięsną, mięsem sproszkowanym itp. Osobiście preferuję karmy rybne, tam gdzie jedynym białkiem i tłuszczem są ryby. Uważam te karmy za najbardziej bezpieczne i najbardziej odpowiednie dla skóry i potrzeb mosa.. Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę to zboże, a w zasadzie jego brak. Szukamy takich karm, które go nie zawierają, jest ono bowiem całkowicie zbędne w diecie psa. Wybór producenta to sprawa indywidualna i częściowo zależy od zasobności portfela.

Jeśli już wyselekcjonowaliśmy firmę, która odpowiada nam najbardziej zarówno składem jak i ceną, pora wybrać karmę odpowiednią dla naszego psa.
Karmy starter/puppy - przeznaczone są dla szczeniąt do 8 tygodnia oraz suk szczennych, matek karmiących Karmy
puppy/junior - przeznaczone dla psów 12-15 miesięcy.
Karmy adult - przeznaczone są dla psów dorosłych o prawidłowej kondycji.
Karmy light/senior - przeznaczone dla psów z nadwagą, dla psów po kastracji/sterylizacji oraz psów w sędziwym wieku

Kilka polecanych przez nas karm : 
Farmina ND
Acana
Orijen
Purizon
Wolfsblut
Simpson Premium
 


Kilka pomocnych linków :
*Zooplus - sklep internetowy z dużym wyborem karm
*Farmina klub hodowców
*Pokusa - internetowy sklep z suplementami
*Jatka pod psem i kotem - sprawdzony sklep z mięsem
*FB Barf Warszawa

Read More Here https://www.bookhave.com.Up To 80% Off replica rolex watches.nice replica luxury watches.webpage rolex replicas for sale cheap.find out here now https://www.replica-watches.es/.Get the facts https://buyswiss-watches.com.com/.click resources replica richard mille.With Fast Shipping fake watches.Wiht Big Discount www.smartwatchesdeal.com.my company swiss replica watches.have a peek at this web-site https://www.mailwatches.com/.check here https://www.networkwatches.com.additional hints https://www.hotelswatches.com/.More Help https://www.cpatekphilippe.com/.Welcome To https://www.travelbellross.com/.click here to read https://www.richardmillealll.com/.my explanation richard mille replica.imitation www.realtywatches.com.Find Out More tag heuer monaco replica.